Znajdujesz się w: Strona główna > Instytut > Struktura > Zakłady i pracownie > Zakład Socjologii Miasta i Wsi
Zakład Socjologii Miasta i Wsi
Pracownicy
- dr hab. Mateusz Błaszczyk, prof. UWr (kierownik zakładu)
- dr Iwona Borowik
- dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. UWr
- dr hab. Stanisław Kłopot, prof. UWr (pracownik emerytowany)
- dr Łukasz Moll
- dr inż. Barbara Szczepańska
- dr Paweł Trojanowski
Doktoranci:
- mgr Agnieszka Markiewicz, "Nowe Żerniki jako przykład realizacji idei osiedla społecznego w mieście ponowoczesnym" (promotor: dr hab. M. Błaszczyk)
- mgr Jacek Szczepański, "Społeczne znaczenie automobilu" (promotor: dr hab. M. Błaszczyk, prof. U.)
Historia zakładu
Główne kierunki badań
- gospodarka miast ponowoczesnych
- historia myśli społecznej
- osiedla mieszkaniowe, procesy rewitalizacji i gentryfikacji
- problemy społeczne wielkiego miasta
- suburbanizacja miast wielkich, małych i średnich
- socjologia obszarów wiejskich
- miejskie dobra wspólne
Organizacja wydarzeń naukowych
Pracownicy Zakładu Socjologii Miasta i Wsi organizowali i współorganizowali konferencje i spotkania naukowe min. we współpracy z innymi Instytutami UWr., Politechniką Wrocławską, organizacją ECOVAST (The European Council For the Village and Small Town), Polskim Towarzystwem Socjologicznym.
Pracownicy Zakładu biorą aktywny udział w diagnozowaniu problemów miejskich we współpracy z miejskimi instytucjami i władzami Wrocławia w projekcie „Wrocławska Diagnoza Problemów Społecznych.”, a także z władzami i organizacjami innych miast na terenie Dolnego Śląska. Owocem tej współpracy była konferencja „Miasto i władza” zorganizowana w czerwcu 2015 roku.
W ostatnich latach pracownicy Zakładu byli aktywnie zaangażowani w proces ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, współtworzyli szczegółowe startegie rozwoju miasta w zakresie kultury i rozwiązywania problemów społecznych, które wejdą w skład nowej strategii Wrocław 2030.
Podsumowaniem tych prac była międzynarodowa konferencja „Miasto i Kultura”, która odbyła się we wrześniu 2017 roku.
W 2020 roku Zakład otrzymał grant z programu MNiSW „Doskonała Nauka" na organizację międzynarodowej konferencji naukowej "City and Cityness in Central and Eastern Europe". Wydarzenie jest planowane na rok 2021.
Współpraca naukowa
Zakład współpracuje z innymi ośrodkami socjologicznymi zajmującymi się problematyką miast i wsi, w Polsce jak i zagranicą. Pracownicy Zakładu realizują indywidualne projekty badawcze z grantów ministerialnych i funduszy unijnych współpracując z agendami władz lokalnych i nawiązując współpracę z innymi jednostkami naukowymi:
- z Zakładem Architektury Mieszkaniowej pod kierownictwem prof. Z. Bacia i Zakładem Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej; z Muzeum Architektury w pracach nad osiedlem mieszkaniowym WUWA2j (dr I. Borowik)
- z Akademią Medyczną (dr hab. M. Błaszczyk - międzynarodowy projekt badawczy "Zmiany w środowisku wiejskim i ich wpływ na częstość występowania chorób alergicznych na obszarach wiejskich w Polsce”)
- z Departamentem Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia (dr hab. Katarzyna Kajdanek, dr hab. Stanisław Kłopot – ewaluacja ESK Wrocław 2016, szczegółowe strategie miejskie)
- granty z NCN: dr hab. Katarzyna Kajdanek, prof. U: https://www.socjologia.uni.wroc.pl/Instytut/Projekt-NCN-MINIATURA