wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > SocjoPercepcja w Recepcji o mobilizacji społecznej kobiet.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „SocjoPercepcja w Recepcji” pt. "Nie tylko czarne protesty. O mobilizacji społecznej kobiet"! Tym razem z zaproszonymi socjolożkami i aktywistkami będziemy rorozmawiać o przyczynach, formach i konsekwencjach mobilizacji społecznej kobiet.

W spotkaniu wezmą udział:

dr Julia Kubisa - socjolożka, feministka i publicystka, autorka książki „Bunt białych czepków”, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. równouprawnienia w UW.

dr Małgorzata Maciejewska - socjolożka, aktywistka feministyczna, członkini OZZ „Inicjatywa Pracownicza” oraz Inicjatywy 8 Marca. Autorka raportu "Zmęczone ciała i bezcenne produkty. Warunki pracy kobiet w specjalnej strefie ekonomicznej przemysłu elektronicznego"

Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Karolak, Instytut Socjologii UWr.

Od Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Czarnych Protestów w 2016 roku w mediach i dyskursie publicznym głośno wybrzmiewają tezy o początku mobilizacji społecznej kobiet. Jednak protesty kobiet nie są w Polsce niczym nowym. Jako obywatelki, pracownice czy matki, kobiety nieustannie wyrażają swoją niezgodę na systemową dyskryminację.

Na marcowym spotkaniu w Recepcji chcemy przekroczyć perspektywę Czarnych Protestów i przyjrzeć się również mniej medialnym aspektom kobiecych walk. Zastanowimy się, jakie formy mobilizacji społecznej są obecnie najpopularniejsze oraz podejmiemy próbę zmierzenia się z licznymi mitami na ich temat. Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania o skuteczność oraz osobiste i społeczne koszty nowych form mobilizacji; klasowe napięcia i rozbieżności interesów wśród protestujących; problemy reprezentacji głosów tzw. „zwykłych kobiet”; a także możliwości i praktyki solidarności wykraczające poza podziały płciowe, w tym o oczekiwaną i faktyczną rolę mężczyzn w kobiecych protestach.

Wstęp wolny!

SocjoPercepcja-Recepcja-vol5-plakat-online