wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > ODWOŁANE: SocjoPercepcja w Recepcji vol. 13

Ze względu na to, że dr Katarzyna Kowal nie może uczestniczyć w niedzielnej SocjoPercepcji w Recepcji, spotkanie zostaje odwołane. Mamy nadzieję, że uda nam się powrócić z tym tematem w niedługim czasie, ale w tym momencie nie jesteśmy w stanie określić konkretnej daty.

Przepraszamy za tę sytuację i mamy nadzieję, że bez przeszkód spotkamy się na kwietniowej SocjoPercepcji, gdzie będziemy rozmawiać o świecie kibiców.


Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Sekcja Socjologii Ciała PTS, Instytut Socjologii UWr wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław i Recepcją zapraszają na spotkanie z cyklu SocjoPercepcja w Recepcji, które będzie miało miejsce 15 marca 2020 roku o godz. 16:30. 
 
Marcowe spotkanie SocjoPercepcji w Recepcji, zatytułowane „Ciało zrekonstruowane – krótki kurs z socjologii ciała” zostanie poświęcone związkom transplantologii i socjologii. Jego gośćmi będą:

dr n. hum. Katarzyna Kowal – adiunkt w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, socjolog zdrowia, choroby i medycyny oraz socjolog ciała. Badaczka osadzona w socjomedycznym nurcie badawczym, określanym też jako „socjologia w medycynie” oraz tym nurcie socjologii ciała, który jest nazywany socjologią ucieleśnienia. Interesuje się transplantacjami narządów wewnętrznych (nerek) i zewnętrznych (kończyn, twarzy) z perspektywy jednostkowej i społeczno-kulturowej, doświadczaniem ciała chorego i niepełnosprawnego, medykalizacją ciała. W swojej pracy naukowo-badawczej korzysta z badań jakościowych i metodologii teorii ugruntowanej, analiz biograficznych oraz socjologii wizualnej. Autorka książki Między altruizmem a egoizmem. Społeczno-kulturowe uwarunkowania przeszczepów rodzinnych (Toruń 2011), wielu artykułów naukowych i interdyscyplinarnych projektów badawczych z pogranicza socjologii, medycyny i etyki. Jest wiceprzewodniczącą Sekcji Socjologii Ciała PTS.

dr n. med. Adam Chełmoński z Oddziału Chirurgii Ogólnej (Pododdział Replantacji Kończyn), chirurg, specjalizuje się w chirurgii rekonstrukcyjnej oraz chirurgii ręki. Jest współtwórcą „Polskiego Programu Przeszczepienia Kończyn”, pełni również funkcję koordynatora transplantacyjnego w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Ewa Banaszak (Uniwersytet Wrocławski).

Zainteresowania socjologii ciała pozostają w ścisłym związku z rozwojem współczesnej wiedzy i technologii medycznej oraz stałym poszerzaniem wachlarza ingerencji w ciało. Kolejne możliwości przenikają z medycyny do rzeczywistości życia codziennego. Stałe przesuwanie granic modyfikowania ciała przyciąga uwagę i skłania do zastanowienia się, które elementy ciała będzie można jeszcze odzyskać i ciągle uważać się za tę samą osobę. W Polsce około 700 osób rocznie traci kończyny. Tylko niewielu można je replantować.

Naszym gościom chcemy zadać następujące pytania:
● w jaki sposób ktoś, kto jest biorcą ręki doświadcza zrekonstruowanego ciała?
● jak wygląda po transplantacji praca nad odtworzeniem jedności cielesnej?
● czy i jaką wartość aplikacyjną mają badania socjomedyczne?
● gdzie je dostrzega lekarz-praktyk/transplantolog i jak z nich korzysta?
Podstawą odpowiedzi będą autorskie badania socjomedyczne dr Katarzyny Kowal i doświadczenie zawodowe dr n. med. Adama Chełmońskiego.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy!
 
socjopercepcja_vol13_WYBRANY_net