wybierz język: en
Przejdź do wyszukiwarki/Go to searching
A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Socjologii

Znajdujesz się w: Strona główna > Wydarzenia > Nie hańbi? O doświadczeniu pracy i bezrobocia w Panato Cafe

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Fundacja 2Bfair, Sekcja Socjologii Pracy PTS oraz Panato Café serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café”: „Nie hańbi? Praca i bezrobocie w doświadczeniach Polek i Polaków” - 14 stycznia 2018, g. 17:00, Panato Cafe (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a).

Pomimo prognoz o nieuchronnym wypieraniu ludzi przez maszyny i znaczeniu konsumpcji dla współczesnych stylów życia i tożsamości, społeczeństwo polskie, podobnie jak większość innych współczesnych społeczeństw na świecie, pozostaje skoncentrowane na pracy. Indywidualna biografia to często historia pracy i okresów, kiedy jest się jej pozbawionym. Praca pozostaje na czele najważniejszych wartości życiowych Polaków i Polek, a nasze prawa socjalne – jako fundament praw obywatelskich – są ściśle powiązane z zatrudnieniem. „Podobno praca leży na ulicy” – pisze Olga Gitkiewicz w swojej ostatniej książce o znamiennym tytule „Nie hańbi”, a jednak jej znalezienie i to takiej, która jest postrzegana jako godna podstawa „dobrego życia”, nie jest wcale łatwe. Odwrotną stroną rekordowo niskiego bezrobocia jest rekordowy odsetek młodych ludzi w Polsce, którzy rozpoczynają kariery zawodowe od pracy tymczasowej. I coraz częściej na niej kończą.  Procesy intensyfikacji pracy wyrażającej się rosnącą liczbą czasu poświęcanego na aktywność zawodową i okołozawodową oraz prekaryzacji zatrudnienia, których przejawem jest m.in. ekspansja jego nowych, nietypowych form, a także rosnąca konkurencja w miejscach pracy  oraz na rynku pracy sprawiają, że współczesny świat pracy postrzegany jest coraz częściej w kategoriach niepewności, a kariera zawodowa staje się swoiście sfragmentyzowana. Poza sferą płatnego zatrudnienia, oznacza to również wzrost znaczenia pracy nieodpłatnej, wykonywanej przez jednostki, ich rodziny i bliskich, którzy stanowią swoiste „miękkie podbrzusze” elastycznego rynku pracy, w warunkach bardzo ograniczonego zabezpieczenia przed bezrobociem ze strony państwa.

W czasie naszego spotkania w Panato Cafe, biorąc jako punkt odniesienia książkę Olgi Gitkiewicz, chcemy porozmawiać o doświadczeniach pracy i bezrobocia Polek i Polaków: (1) w jakim zakresie praca pozostaje kluczowa dla systemu wartości i strategii życiowych we współczesnym społeczeństwie?; (2) czym jest współcześnie „godna praca” i jak wiąże się z wizją „dobrego życia”; (3) jaki jest stan współczesnej świadomości gospodarczej Polaków – co sądzą o gospodarce „dobrze urządzonej”?

W spotkaniu wezmą udział:

- Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka, autorka książki „Nie hańbi”

- dr Marta Trawinska – socjolożka, niezależna badaczka

- dr Jan Czarzasty – ekonomista i socjolog, Szkoła  Główna Handlowa w Warszawie

Spotkanie poprowadzi dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr.

Spotykamy się 14 stycznia, w niedzielę, o godzinie 17:00, w Panato Cafe (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a)

plakat-nie-hanbi